تبلیغات
آمار و اطلاعات
تعداد مطالب:
42
موضوعات:
13
*
جستجو درسایت
امار سایت
 • 0
 • 2
 • 42
 • 262
 • 986
 • 14,011
 • 144,514
 • 29
 • 5,019
 • خرداد ۱۸, ۱۳۹۸

تا به حال به این فکر کرده اید که اگر سوسک ها نبودند چه خواهد شد؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم قطعا اتفاق خوبی نخواهد افتاد! در ادامه این مطلب مارا همراهی کنید تا جزییات بیشتری در این باره بدانید.

همیشه و در همه حال که اسم سوسک به گوشمان می رسد ناخودآگاه ذهن و وجودمان پر از حس بد و چندش می شود اما باید بدانید که سوسک ها نقش مهمی ایفا می کنند،این امر نشان دهنده آن است که خداوند هیچ موجودی را بدون حکمت نیافریده است و اساسا همه چیز لازم و ملزوم هم هستند.سوسک

سوسک

شاید در جواب سوال مطرح شده در عنوان این مطلب با خودتان گفته باشید که قطعا اگر سوسک ها نبودند زمین چیزی شبیه بهشت بود! چرا که هیچکس کمترین علاقه ای به این حشرات کثیف ندارد. آن ها باعث انتشار باکتری هایی نظیر شیگلا (Shiegella) و سالمونلا (Salmonella) می شوند، همیشه هنگام راه رفتن از خودشان ردی از مدفوع برجا می گذارند و باعث تشدید حساسیت ها و تنگی نفس می شوند. همه این موارد دلایل خوبی برای از بین بردن آن هاست.

همچنین بخوانید : آیا میدانید چرا داروها رنگی هستند؟

اغلب سوسک ها در نواحی گرمسیری زندگی می کنند و تمایلی به زندگی در کنار انسان ها ندارند. شاید جالب باشد بدانید در بین گونه های مختلف، سوسک های زیبا هم دیده می شود. همچنین برخی از آن ها در تاریکی می درخشند. با این حال تنها گونه های معدودی از ۵،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ گونه شناخته شده، در خانه ها یافت می شوند. این مخلوقات آزاردهنده شامل سوسک آلمانیِ Blattella germanica، سوسک آمریکاییِ Periplaneta americana، سوسک قهوه ای نواری (brown-banded cockroach) و سوسک خاوری (Blatta orientalis) می شوند.

شاید بهتر باشد پس از مقدمه چینی، به سراغ پاسخ این سوال برویم که اگر سوسک ها نباشند چه خواهد شد؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه جواب این سوال را بدهیم باید بگوییم قطعا اتفاق خوبی نخواهد افتاد!

سوسک ها در جنگل های استوایی از چوب ها و برگ های پوسیده تغذیه می کنند و همه این مواد پس از هضم، هنگام حرکت کردن سوسک به صورت ردی از مدفوع از بدن جانور دفع می شود که شامل مواد مغذی از جمله نیتروژن است. به این ترتیب نیتروژن دوباره به خاک باز می گردد.

همانطور که می دانید نیتروژن ماده ضروری برای رشد درختان و گیاهان است که وجود این درختان برای زندگی ما انسان ها بسیار حیاتی است.

همچنین سوسک ها غذای اصلی پستانداران کوچک، پرندگان و خزندگان هستند، بنابراین نبود سوسک ها در زنجیره غذایی می تواند اثرات گسترده ای بر دنیای اطرافمان داشته باشد. بنابراین هنگامی که خواستید سوسکی را زیر پا له کنید، به این فکر کنید که همین جانور تا چه اندازه می تواند برای جنگل های اطراف مفید باشد.

با این حال فعلا هیچگونه نگرانی در مورد انقراض این جانوران وجود ندارد. جالب است بدانید که فسیل هایی از سوسک ها پیدا شده است که مربوط به حداقل ۳۰۰ میلیون سال قبل است، یعنی این موجودات قبل از دایناسورها هم وجود داشته اند! سوسک ها را می توان از جمله قوی ترین مخلوقات دانست چرا که قادر به تحمل اشعه در دوزهای بالا هستند (خیلی بیشتر از حدی که انسان قادر به تحمل کردن آن است) و قادرند تا یک ماه بدون اینکه چیزی بخورند زندگی کنند. پس اگر سوسکی در خانه دیدید و فورا آن را له کردید، نگران نباشید چرا که نسل این جانوران به این راحتی منقرض نخواهد شد!

سوسک که به عنوان حشره*ای موذی و ناقل بیماری*های گوناگون شناخته شده احتمالا در آینده برای نجات انسان از عفونت*های میکروبی نقش مهمی ایفا خواهد کرد. دانشمندان بریتانیایی در جریان پژوهشی جدید متوجه وجود آنتی*بیوتیکی قوی در مغز سوسک*ها شده**اند.

برای بسیاری از افراد بویژه خانم*ها، حتی شنیدن نام ‘سوسک’ کافی است تا از فرط انزجار چهره خود را درهم کشند. صحبت درباره سوسک تا به حال تنها با توصیفات منفی همراه بوده است. آن*ها منبع آلودگی و ناقلان بیماری محسوب می*شوند. اما پژوهشی جدید نشان می*دهد که همین حشرات منفور اتفاقا می*توانند برای انسان*ها مفید باشند.

ویژگی*های مثبت سوسک*ها

دانشمندان بریتانیایی در دانشگاه ناتینگهام متوجه شده*اند که در مغز سوسک*ها و ملخ*ها مولکول*های قوی آنتی*بیوتیکی وجود دارد. این مولکول*ها قادر به محافظت بدن سوسک*ها در مقابل میکروب*های خطرناک هستند.

‘سیمون لی’ یکی از محققان دانشگاه ناتینگهام در زمینه میکروبیولوژی می*گوید که آنتی*بیوتیک موجود در مغز و بافت*های عصبی دیگر در بدن سوسک*ها در جریان تحقیقات آزمایشگاهی بیش از ۹۰ درصد از باکتری*های MRSA و ای.*کلی (E.colli) را از بین برده*اند، بدون اینکه به سلول*های بدن انسان آسیب برسانند. در مجموع ۹ ملکول در بدن این حشرات کشف شده که می*توانند باکتری*ها را نابود کنند.

MRSA نوعی از باکتری*های استافیلوکوکوس Staphylococcus است که عفونت*های خطرناکی را در بدن ایجاد می*کند و در برابر بیشتر آنتی*بیوتیک*ها مقاوم است. ای.*کلی نیز باکتری عفونت*زای دیگری است که یکی از علایم آن اسهال است.

رمز توانایی سوسک*ها برای زندگی در آلوده*ترین مکان*ها

البته اینکه بدن سوسک*ها خود توانایی تولید آنتی*بیوتیک برای مبارزه با باکتری*های موجود در محیط زندگی این حشرات را دارد برای دانشمندان غافل*گیرکننده نیست. ‘سیمون لی’ در این باره می*گوید: «حشرات معمولا در محیطی آلوده و غیربهداشتی زندگی می*کنند و باید با انواع و اقسام باکتری*ها دست و پنجه نرم کنند. از این رو کاملا طبیعی است که بدن آنها سیستم دفاعی قوی برای مقابله با میکروب*ها در اختیار داشته باشد.»

در حال حاضر مولکول*های کشف شده همچنان در آزمایشگاه تحت بررسی هستند. سیمون لی و همکارانش امیدوارند که در آینده از آنتی*بیوتیک *موجود در بدن سوسک*ها برای درمان بیماری*های عفونی حاصل از MRSA و ای.*کلی بتوان استفاده و آن را جایگزین داروهایی کرد که در حال حاضر برای مقابله با اینگونه بیماری*ها استفاده می*شوند و عوارض جانبی زیادی را به همراه دارند.
منبع:forum.gamekhor.com

 

 • 460 بازدید
 • ۵ شهریور ۱۳۹۶

نظر شما

به سایت فروشگاهی علی خوش آمدید رد کردن